Малдиви - мястото, което някои определят като скучно, но за мен е Раят на Земята и определено бих могла да изкарвам зимите там без да ми омръзне. Започвам с това, че опитът ни с ризорти е много малък, затова и този пост е посветен изцяло на местните острови на Малдивите, на които сме били. Като цяла са едно идеално място за туризъм и почивка.
Остров Thoddoo - местен остров на запад от столицата Мале. До него се стига със скоростна лодка за около 1 час и 20 мин. като цената е 35$ на човек в посока. Има и значително по-евтина алтернатива (2-3$), но тя е само през определени дни от седмицата и се пътува с часове, тъй като е бавно обществено фери, което обикаля островите в атола. Тодо е градината на Малдиви, на него се отглеждат много видове плодове и зеленчуци и съответно винаги има изобилие от пресни и евтини плодове и фрешове. Тодо е от големите острови, а хотелите са разположени във вътрешността му, няма хотели на плажа. Най-удобно е придвижването с колела, каквито повечето от местата за настаняване предлагат безплатно на гостите си. А ако хотелът не предлага, то наемът е 5$ на ден. Вероятно цените за настаняване варират, но ние всеки път отсядаме в едно и също хотелче и там нощувка със закуска за двама възрастни и едно дете е около 100$ с включени всички такси. На острова има няколко супермаркета, множество ресторанти, изключително красив Sunset Beach и по-непопулярен, но пък с по-богат подводен живот Sunrise Beach. На Sunset Beach живеят семейство костенурки, които са свикнали с присъствието на хора, а на Sunrise Beach често идват скатове.
Остров Thinadhoo (има два с това име, става дума за този във Vaavu Atoll) - местен остров, който се намира на юг от Мале на около 1 час и 30 мин със скоростна лодка като цената е 50-60$ на човек в посока. Има и евтина алтернатива (3-4$), но както вече казах - не е всеки ден и се пътува с часове. За този остров има и скъпа алтернатива - трансфер с хидроплан на цена 250$ на човек в посока. Тинаду е малък остров, приличащ много на парк - много цветен, подреден, чист. На острова свободно си летят папагали, които всъщност са отглеждани от местните и не просто са свикнали с хора, а търсят внимание. И тук цените варират, но това, което мога да кажа от първо лице е 150$ за нощувка със закуска за двама възрастни и дете. На острова има два супермаркета, няколко ресторантчета, няколко магазинчета за сувенири и прекрасен плаж, обгърнат от изключително богат на живот риф. Вечер на брега се събират десетки акули от вида Nurse shark.
Остров Maafushi - местен остров, който се намира на юг от Мале на около половин час със скоростна лодка. Цената на трансфера е 25$ на човек в посока. И за него има алтернатива с обществено фери (1-2$). Изключително подходящ за отправна точка ако искате всеки ден да ходите на различни екскурзии и да посещавате различни острови, но по никакъв начин островът не ми се вписва в представата за Малдиви - изключително презастроен, с малък и претъпкан плаж и като цяло непривлекателен за мен. На Маафуши отседнахме за кратко само заради конкретни екскурзии, които искахме да направим. И тук нощувка със закуска за двама възрастни и едно дете беше 100$. Има магазини, ресторанти, много агенции, предлагащи различни екскурзии и също така много българи.
Летището на Малдиви е свързано посредством мост с два острова - столицата Male и Hulhumale. До Мале сме ходили, както с такси (не помня цената), така и с ферибот (по спомен билетът е около 1$). До Hulhumale сме ходили с автобус (R4), който спира на терминала за вътрешни полети (цената е под 1$). И двата острова стават за разходка и убиване на време до полет или за 1 нощувка при неудобни полети, но не и за почивка.
Ще завърша с няколко уточнения:
1. Трансферът със скоростна лодка или с хидроплан го организират от хотела, в който ще отседнете, те имат ангажимент да ви запазят място на лодката/ хидроплана, да ви посрещнат и т.н., докато ако изберете да се придвижвате с обществения транспорт, то тогава отговорността по трансфера е изцяло ваша.
2. Когато става дума за хотели и къщи за гости на местни острови, винаги е най-изгодно да резервирате директно в хотела, а не чрез платформи тип booking и т.н.
3. Цените за настаняване, които съм споделила, се отнасят за високия им сезон (от началото на декември до края на април). Извън този сезон могат да бъдат значително по-ниски.
4. В хотелите има wi-fi, но ако искате да имате интернет и на плажа, и в океана, имайте предвид, че туристическите карти са на по-високи цени от тези в повечето страни в Югоизточна Азия. Карта с данни 20GB, валидна за 10 дни е най-малката възможна и е на цена 40$. По-голямата е 30GB за 30 дни на цена 50$. Има и други разновидности.
Щастливи пътешествия на всички!
За други дестинации може да потърсите промо оферти за почивка.
Коментари
Публикуване на коментар